Diyarbakırlı hayvanseverlerden kısırlaştırma çağrısı

Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği, son dönemlerde hayvanlara yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek, kısırlaştırma çağrısında bulundu.

19:21:55 | 2024-02-24

AMİDA HABER- Türkiye’nin birçok ilinden hayvanlara yönelik şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği, İstanbul’da eros adlı kedinin öldürülmesi ve hayvanlara yönelik şiddet olaylarının artması üzerine açıklama yaptı. Sur İlçesi Dağkapı meydanında yapılan açıklamayı Dernek Başkanı Bahattin Doğru okudu.

hayvan-haklari1.jpg

“Caydırıcı cezaların çıkartılması gerekir”

Doğru, son zamanlarda yaşanan acı olaylara vurgu yaparak, özellikle Eros kedisinin öldürülmesi ve failin cezasız kalmasına dikkat çekti. Hayvanların can güvenliğinin sağlanması ve adaletin yerini bulmasının gerekliliğine vurgu yapan Doğru, toplumun duyarlılığına ve desteğine ihtiyaç duyulduğu söyledi.

“Tek çözüm kısırlaştırma”

Hayvan haklarını esas alan ve caydırıcı cezaları içeren bir yasanın çıkarılmasını talep eden Doğru, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bu sorunun tek çözümünün etik ve tıbbi koşullarda kısırlaştırma uygulamasının olduğunu söyledi.

Doğru şunları söyledi, “Türkiye'deki 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, Bunun yanında 80 büyükşehir ve il, günde 50 şer kısırlaştırma yapsa yılda yaklaşık 3.000.000 civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda %30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır” ifadelerini kullandı.

Son olarak Doğru, 2024 yerel seçimlerinde “Oylarımız hayvanlar için kısırlaştırma yapıp, üremeyi kontrol altına alarak hayvanları koruma kanunu uygulamaya söz veren adaylar” diyerek, hayvanlar için politikası olmayan adaylara oy vermeyeceklerini ifade etti. (Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü